Evolve Monolith Fabric Banner
From £197.00
List: £837.00 (Saving £104.00)£733.00£879.60 Incl. VAT
A largest member of our popular Evolve fabric pop up range, the Evolve Straight Fabric Pop Up 6.0m is a perfect portable exhibition backdrop, suitable for the largest exhibitions, conference halls and stages.
The Evolve Straight Fabric Pop Up 6.0m is built using a lightweight aluminium tube frame and is supplied with a double-sided tension fabric graphic and carry bag. Despite it's size when assembled - it remains lightweight and is easy to maneuver.
Able to be used standalone or as part of a larger exhibition stand, the Evolve Straight Fabric Pop Ups are an excellent way to promote your brand.
Manufactured using tubular anodised aluminium, the Evolve Fabric Pop Up 6.0m benefits from excellent strength and rigidity without compromising on weight and portability.
Setup is a breeze and can be completed by one or two people in under 10 minutes, by simply click the numbered pieces together to assemble the frame. Once the frame is built, slip the fabric graphic over the frame and zip up. The weighted, stabilising feet keep the Evolve fabric banner firmly planted while the low overall weight means it can still be repositioned if necessary.
For maximum peace of mind, the Evolve Straight Fabric Pop Up 6.0m comes with a 5 year hardware warranty.
The double-sided stretch fabric graphics are printed using dye-sublimation, a technique that impregnates the ink directly into the fibres of the fabric resulting in an extremely eye-catching, durable print.
The Evolve Straight Fabric Pop Up 6.0m is designed to be used time and time again, with graphics that are machine washable at 30°c should they need cleaning.
Display Wizards range of Evolve Straight Fabric Pop Ups are fire retardant to class B1 / EN13501 which makes them suitable for indoor exhibition use across the UK and Europe.
| Height: | 2280 mm |
|---|---|
| Width: | 6016 mm |
| Depth: | 460 mm |
| Weight: | 19.3 kg |
| Visible Graphic Size: | 6000 mm (w) x 2280 mm (h) |
| Double Sided: | Yes |
| Indoor / Outdoor: | Indoor use |
| Assembly: | Numbered push-fit tube frame |
| Includes Carry Bag / Case: | Yes |
| Carry Bag / Case Type: | Unpadded carry bag (less than 1kg) |
| Print Material: | 215gsm stretch polyester fabric |
| Print Method: | Dye-sublimation digital fabric printing |
| Fire Rated: | Yes |
| Fire Rating: | DIN EN 13501 - European standard that is an equivalent to M1 DIN 4102 (B1) - German standard that recognised everywhere except France |
| Stabilising Feet: | Included |
| Kit Includes: | Frame and graphics |
| Frame Type: | 32mm tubular aluminium |
| Recycling: | Water based Inks Recyclable aluminium frame Recyclable polyester fabric |
| Hardware Guarantee: | 5 years |
| Packaged Dimensions: | 270 mm (l) x 390 mm (w) x 810 mm (h) |