LumaFrame LED Lightbox Counter
From £715.00
List: £342.00 (Saving £93.00)£249.00£298.80 Incl. VAT
• Cable-free power • 8–10 hour runtime •Rechargeable battery • Fits LumaLight GO Counter • Reduces trip hazards
The Lightbox Battery Conversion Kit transforms your LumaLight GO Counter into a rechargeable, cable-free illuminated display counter. Designed to sit neatly inside the counter frame, this compact battery pack powers the counter without the need for external plugs, trailing wires or visible cabling. Ideal for creating a clean, professional exhibition stand setup.
With an impressive 8–10 hours of continuous use from a full charge, this battery conversion kit is perfect for placing your counter at the front of your stand, in busy walkways or anywhere plug access is limited. The battery takes approximately 4–5 hours to fully charge and helps reduce trip hazards while keeping your display area looking sleek, tidy and customer-ready.
| Height: | 55 mm |
|---|---|
| Width: | 610 mm |
| Depth: | 50 mm |
| Weight: | 4 kg |
| Indoor / Outdoor: | Indoor use |
| Kit Includes: | Battery Pack and Cables |
| Total Watts: | 30 |
| Power Consumption: | 30W |
| Packaged Dimensions: | 670 mm (l) x 160mm (w) x 130 mm (d) |